Sport a aktivity

S koliemi, ale i s dalšími plemeny se dá dělat mnoho aktivit.  Tady aspoň pár ukázek, které z nich to můžou být

Pasení ovcí

Jelikož je kolie psem ovčáckým, tak se využívá v přemisťování ovčích stád. Samozřejmě v dnešní době už mnoho lidí stáda nemá, ale v této disciplíně se pořádají různé soutěže i na našem území a je u nás dostatek kvalitních učitelů, kteří Vás v této disciplíně budou učit, aby jste vy i pes dělali to co je třeba. Zkoušky z pasení jsou například ZVOP, NHAT, HWT, IHT.

Agility

Agility je sport, kdy musí pes podle pokynů psovoda překonávat různé překážky. Buď se jedná o překážky skokové, probíhací nebo přebíhací. Trať je většinou dlouhá 15-20 překážek. V tomto sportu to má trochu náročnější psovod, jelikož si musí pamatovat celou trať a musí pohotově rozdávat pokyny psu. I v agility jsou různé zkoušky a soutěže a jistě u Vás někde v okolí bude nějaký klub, nebo určitá osoba, která Vám se cvičením agility ráda pomůže.

Canicross

Druh terénního sportu, kdy je pes napojen speciálním lanem na běžce, neboli vůdce. Ten má na sobě speciální sedák, který přenáší sílu psa. Většinou se tento sport provozuje jen s jedním psem, který by měl mít průpravu v tahu a měl by znát povely jako doprava, doleva a stůj. Tento sport u nás začíná být čím dál více populárnější a konají se v něm různé soutěže, kde ten nejrychlejší a nejvytrvalejší vyhrává.